Το Theralab ανακοινώνει με χαρά τα εξής:

1. Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε την επερχόμενη εκδήλωσή μας! Το Online Composium που προσφέρεται από την Child Language Committee of the International Association of Communication Sciences and Disorders (IALP) και του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Μπορείτε να εγγραφείτε εδώ.
  2. Οι ερευνητές του Theralab εργάζονται επί του παρόντος στο έργο «Επανεξέταση των της χρήσης του πληθυντικού σε παιδιά προσχολικής ηλικίας με DLD». Το έργο εξετάζει τις δεξιότητες πολλαπλής κατάληξης  Ελληνοκυπρίων παιδιών προσχολικής ηλικίας με συγκεκριμένη γλωσσική δυσλειτουργία. Έχουν γίνει προβλέψεις με βάση τις υποθέσεις Feature Blindness (FB) και Low Phonetic Substance Hypothesis (SH). Με βάση τα δείγματα γλώσσας που συλλέχθηκαν κατά τη διάρκεια των διαγνωστικών διαδικασιών, εκατό εκφράσεις αναλύθηκαν για γραμματικά λάθη, συμπεριλαμβανομένης της παράλειψης άρθρων σε υποχρεωτικά πλαίσια, κλιτικής εσφαλμένης τοποθέτησης, λανθασμένης κατάληξης πληθυντικού, σφάλματα συμφωνίας, παράλειψη άρνησης και μειωμένο μέσο μήκος εκφώνησης σε λέξεις (MLUW).
  3. Το εργαστήριο του Theralab είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει σειρά σχετικών μελετών που εξέτασαν την αποτελεσματικότητα φωνολογικά παρόμοιων ερεθιστικών λέξεων (φωνολογικά πυκνές λέξεις) στην παραγωγή φωνολογικής σαφήνειας σε παιδιά με διαταραχές ιδιώματος σε διάφορες διαταραχές επικοινωνίας. Οι μελέτες βασίζονται στο θεωρητικό μοντέλο της λεξικής οργάνωσης που προτείνει την έννοια των φωνολογικά πυκνών λέξεων ως τα θεραπευτικά ερεθίσματα στα οποία βασίζεται η τεκμηριωμένη πρακτική.
  4. Οι ερευνητές του Theralab παρουσίασαν πρόσφατα το έργο τους «Narrative Speech Development: founds from Greek Κύπρια Children» στο 14ο Πανελλήνιο και 1ο Διεθνές Συνέδριο Λογοθεραπείας. Ένα κλιπ με μια περίληψη της μελέτης μπορείτε να βρείτε εδώ.
  5. Το Theralab είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι είναι πλέον στο Facebook (Theralab at Cyprus University of Technology). Οι ακόλουθοί μας μπορούν να ενημερώνονται σχετικά με τα νέα του Theralab και τις εξελίξεις στον τομέα.